M. Pavić, J. Mikulášek, K. Menclerová
muzeum snů a lidské pošetilosti
Patřili k nejvlivnějším mocnostem východní Evropy. Vládli meči, sedmi druhům soli a snům. Elita mezi kočovnickými národy, ostrov rozmanitosti mezi křesťanskými a islámskými velmocemi. Chazaři. Vystoupali až na vrchol, a pak najednou zmizeli. Vyvanuli. Jejich jazyk už zaznívá jen ve zpěvu těch nejvzdělanějších středomořských papoušků. Zůstal pouze slovník. Ale ani jej už léta nikdo neviděl.
Sporé důkazy o existenci a povaze tohoto pozoruhodného národa přinese rekonstrukce slavné putovní muzejní expozice O historii a zániku Chazarské říše. Ta před téměř čtyřiceti lety za nevysvětlitelných okolností shořela při převozu do Polska. Péčí mnohačlenného mezinárodního vědeckého týmu se ji ale podařilo téměř beze zbytku obnovit a znovu se otevírá veřejnosti, aby skrze pohled do minulosti učila o naší budoucnosti. Slavný román-lexikon, sestávající z knihy křesťanské, islámské a hebrejské, jako nezkrotně obrazivý příběh o odvěkém hledání ztracené jednoty ve světě rozbitém na střepy snů a skutečností. Právě někde mezi nimi má podle chazarské princezny Ateh ležet Bůh.
Jan Mikulášek (1978) je současným kmenovým režisérem pražského Divadla Na zábradlí. Jeho jevištní adaptace Bernhardova Mýcení se v Cenách divadelních novin stala Inscenací roku 2018. Na Provázek se tento tvůrce působivého výtvarného gesta pracující se střihem, hudebním kontrapunktem a paralelně se odvíjejícími ději vrací po mimořádně úspěšné inscenaci Don Quijote.
Poslechněte si prvzk.podcast o Chazarském slovníku jako snu, do kterého se probouzíme. Jako hře, z níž nemůžeme být vyloučeni. Jako tělu, jež laská každodenní události. V rozhovoru s literární antropoložkou Blankou Činátlovou ohledáváme specifika postmoderního románu, jenž inspiroval Kateřinu Menclerovou a Jana Mikuláška k dramatizaci na provázkovských prknech.
Metodický list pro pedagogy ke stažení zde ML-Chazarsky-slovnik.