Odlehčeným způsobem hovoříme o problémech komunikace, jazyka a vzájemného porozumění se. Každý z nás má svůj jedinečný způsob vnímání, který se může od těch druhých zásadně lišit. Jak najít společnou řeč a pochopení? Inspirovali jsme se životem a dílem světoznámého filozofa Ludwiga Wittgensteina, u něhož se podle odborníků projevila lehčí forma autismu, tzv. Aspergerův syndrom. Díky tomu se na svět díval jinak a všímal si rozdílů v našem chápání stejných věcí. Jak vidí svět lidé s autismem? Jak by mohl vypadat, kdybychom ho vnímali jejich smysly?
Inscenace přibližuje svět lidí s touto neurovývinovou odlišností, průlomové myšlenky a život jednoho z nejvýznamnějších filozofů 20. století, nabízí spoustu informací a zve ke vzájemnému respektu. Srozumitelnou formou přináší důležitá témata.
Po představení následuje diskuse s tvůrci a paní psycholožkou Vierou Hincovou, odbornicí na autismus, lektorkou, blogerkou, autorkou podcastu Deti bez návodu, spolautorkou portálu #beznávodu, matkou dospělé dcery s Aspergerovým syndromem. Věnuje se inkluzi od roku 2006 v rámci mezinárodních i slovenských projektů.
Napsali o nás:
„Tvůrci se nevyhýbají upřímnému, otevřenému pohledu na rozmanité emoce, spojené na jedné straně s euforií, ale i s úzkostí a se zahanbením v sociálních situacích, se strachem a s impulzivností ve chvílích emočního zaplavení.
Detailní pravidla, rituály, nadměrné plánování a zvýšená citlivost je často vystavují nepochopení. Všechny situace, o které se inscenace opírá, jsou podloženy autentickou zkušeností, kterou osoby s poruchou autistického spektra a jejich blízcí běžně zažívají a sami o ní přímo mluví. Mimo jiné jsou tedy i nejlepšími experty na vlastní prožívání. Ale i pozice „advokátství“ pro osoby s autismem umožňuje kritický pohled na to, jak a proč ve společnosti narážejí na nepochopení, ale i na to, jak různě se s nesouladem vyrovnávají a nakolik by měli (či neměli) být tlačeni do normativnosti.
V posledních letech se na slovenských jevištích objevilo několik projektů, které se tematicky dotýkaly problematiky poruchy autistického spektra. Zmiňme především systematickou práci
režiséra a interpreta Petra Mazalána, který v Zimní cestě a Písních o mrtvých dětech otevřel téma neurodiverzity a inkluze osob s poruchami autistického spektra.
Inscenace Asperger vs. Wittgenstein je jim důstojným, dokonce velmi zrale vyváženým potřebným partnerem, neboť přináší i důležitý aspekt viditelnosti tématu – hravost a tvůrčí potenciál, který přináší vědomí odlišnosti.“
Veronika Kolejáková, scénáristka a psycholožka
Celá recenze na: https://dennikn.sk/3622338/porozumenie-je-len-prvy-krok-klucove-je-prijatie-hovori-inscenacia-asperger-vs-wittgenstein/
Tvůrci:
TEXT, SCÉNA, KOSTÝMY: Martin Kotúček, ÚČINKUJÍ: Peter Kadlečík, Gertrud Mária Prikler, Vlado Zboroň, HUDBA: Lenka Novosedlíková, REŽIE: Jana Šturdíková
SVĚTELNÝ DESIGN: Gabriel Žitňanský, ZVUK: Jana Šturdíková, POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: Renáta Ptačin. VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCE: Michaela Mazalanová, DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCE: Juraj Hubinák, Ján Štrbák, PRODUKCE: Magdaléna Čisárová, FOTO: Peter Drežík
Tento projekt z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Nadácia mesta Bratislava. Děkujeme.
Představení je v slovenském jazyce
Další recenze:
https://www.beznavodu.sk/en/2022/09/asperger-versus-wittgenstein/
70 minut + diskuze